2-5- نصب اوبونتو روی یک ویرچوآل‌باکس

هنگامی‌که ماشین مجازی بوت می‌شود، پنجره‌ای­که در شکل 1-15 نشان داده شده است، از شما می‌پرسد که می‌خواهید وارد اوبونتو شوید یا اوبونتو را نصب می‌کنید. اگر قصد دارید قبل از نصب اوبونتو از آن استفاده کنید، Try Ubuntu را انتخاب کنید، اما اگر می‌خواهید اوبونتو را نصب کنید، Install Ubuntu را انتخاب کنید. در اینجا گزینه Install Ubuntu را انتخاب می‌کنیم.

شکل ‏1‑15: اولین پنجره بعد از بوت شدن DVD اوبونتو

پس از انتخاب گزینه Install Ubuntu، پنجره بعدی (به شکل 1-16 نگاه کنید) به شما اجازه می‌دهد گزینه‌هایی مانند به روز رسانی اوبونتو هنگام نصب و به روز رسانی درایورها و برنامه‌های شخص ثالث را انتخاب کنید. اگر در ویرچوآل‌باکس کار می‌کنید، می‌توانید از آنها صرف نظر کنید، اما اگر نصب اوبونتو را روی یک PC انجام می‌دهید کارت‌های گرافیکی مانند NVDIA یا ATi Raedon هم باید نصب شوند، در آنجا می‌توانید این گزینه‌ها را انتخاب کنید تا درایور گرافیکی مناسب را جستجو کرده و آن را هنگام نصب اوبونتو نصب کند؛ در غیر این صورت، ممکن است لازم باشد آن را به صورت دستی نصب کنید. البته هیچ تضمینی هم وجود ندارد که کارت گرافیکی را به درستی دریافت کرده و نصب کند.

شکل ‏1‑16: به روز رسانی اوبونتو و نصب نرم‌افزارهای ثالث

پس از پیکربندی، دکمه Continue را برای رفتن به مرحله بعدی بفشارید. این مرحله بسیار مهم است زیرا قصد داریم‌ هارد دیسک را برای نصب اوبونتو روی آن پارتیشن بندی کنیم (به شکل 1-17 نگاه کنید). هنگام انتخاب گزینه پارتیشن باید مراقب باشید. اولین گزینه Erase disk and install Ubuntu، تمام درایوهای‌ هارد دیسک را پاک می‌کند و اوبونتو را نصب می‌کند. اگر مایل هستید این کار را انجام دهید، می‌توانید از این گزینه استفاده کنید. اگر اوبونتو را در ویرچوآل‌باکس نصب کردید، این گزینه­ی مناسب است، اما اگر قصد دارید اوبونتو را در رایانه واقعی در کنار ویندوز نصب کنید، گزینه Something else را انتخاب کنید.

شکل ‏1‑17: انتخاب نوع نصب

گزینه Something else برای قالب بندی درایو مورد نظر و نصب اوبونتو بر روی آن است. اگر اوبونتو را در ویرچوآل‌باکس نصب می‌کنید، لازم نیست نگران این موضوع باشید زیرا تنها یک‌هارد دیسک وجود دارد. اگر می‌خواهید بر روی رایانه واقعی خود نصب کنید، قبل از بوت شدن به اوبونتو، باید یک پارتیشن برای نصب اوبونتو پیدا کنید. در مدیریت پارتیشن، با چک کردن اندازه پارتیشن، می‌توانید درایو دلخواه تان را شناسایی کنید. اگر دیسک فرمت نشده باشد، درایو دیسک را به صورت /dev/sda می‌بینید. اولین گزینه این است که یک جدول پارتیشن با کلیک کردن بر روی دکمه New Partition Table ایجاد کنید. پس از انجام این کار (همانطور که در شکل 1-18 نشان داده شده است) درایو دیسک، فضای آزاد یا free space را نشان می‌دهد.

شکل ‏1‑18: فضای آزاد روی‌هارد دیسک

در اینجا می‌توانید پارتیشن موجود را با دکمه‌های سمت چپ تغییر دهید. سه دکمه وجود دارد. دکمه‌ای با نماد + برای ایجاد یک پارتیشن جدید از یک فضای آزاد است. دکمه‌ای با نماد – برای پاک کردن یک پارتیشن موجود است. و دکمه Change برای تبدیل یک پارتیشن موجود به فرمتی دیگر یا تغییر اندازه آن است. در اینجا قصد داریم یک پارتیشن جدید ایجاد کنیم، بنابراین روی دکمه + کلیک کنید. یک پنجره دیگر (همانطور که در شکل 1-19 نشان داده شده است) را می‌بینید، که اطلاعاتی درباره پارتیشن جدید درخواست می‌کند.

شکل ‏1‑19: ایجاد یک پارتیشن ریشه جدید

اساسا، برای نصب اوبونتو، باید دو پارتیشن تنظیم کنیم: یکی پارتیشن ریشه یا root و دیگری پارتیشن swap. سیستم‌عامل اوبونتو در پارتیشن root نصب می‌شود. همانطور که در شکل 1-19 نشان داده شده است، primary نوع پارتیشن ریشه است و فرمت فایل سیستم Ext4Journaling است. باید Mount point پارتیشن ریشه را به صورت / تنظیم کنید.

پارتیشن swap نوع خاصی از پارتیشن است که زمانی که استفاده از حافظه فیزیکی (RAM) شما به حداکثر مقدار خود می‌رسد برای ذخیره صفحات غیرفعال استفاده می‌شود. اگر RAM شما به اندازه کافی بزرگ (یعنی بیشتر از 4 گیگابایت)، پارتیشن swap را می‌توان نادیده گرفت؛ در غیر این صورت، داشتن پارتیشن swap ایده خوبی است. می‌توانید 1GB یا 2GB به پارتیشن swap اختصاص دهید (به شکل 1-20 نگاه کنید).

شکل ‏1‑20: ایجادیک پارتیشن swap جدید

پس از ایجاد هر دو پارتیشن، روی دکمه Install Now کلیک کنید تا اوبونتو روی پارتیشن انتخاب شده نصب شود. در طول نصب، شما می‌توانید منطقه زمانی، طرح بندی صفحه کلید، نام کاربری و رمز عبور را تنظیم کنید (به شکل 1-21 نگاه کنید).

شکل ‏1‑21: تنظیم منطقه زمانی

بر روی کشور خود برای تنظیم منطقه زمانی کلیک کنید. نام کشور هنگام کلیک روی نقشه، قابل مشاهده خواهد بود. بعد از تنظیم زمان، مرحله بعدی تنظیم طرح بندی صفحه کلید است (به شکل 1-22 نگاه کنید). از طرح بندی صفحه کلید پیش فرض (به عنوان مثال، انگلیسی (ایالات متحده آمریکا)) استفاده کنید.

شکل ‏1‑22: تنظیم طرح بندی صفحه کلید

سپس اطلاعات ورود به سیستم اوبونتو را وارد کنید (به شکل 1-23 نگاه کنید).

شکل ‏1‑23: تنظیم اطلاعات ورود به سیستم‌عامل

در این مرحله نام رایانه، نام کاربری و رمز عبور را تعیین می‌کنیم. اگر نمی‌خواهید با استفاده از نام کاربری و رمز عبور وارد سیستم شوید، می‌توانید گزینه Log in automatically را فعال کنید تا مستقیما به صفحه ی اوبونتو بدون اینکه از شما نام کاربری و رمز عبور درخواست شود، وارد شوید.

پس از اختصاص اطلاعات ورود، نصب تقریبا تمام شده است. پس از نصب فایل‌ها، نیاز به راه‌اندازی مجدد دارید (به شکل 1-24 نگاه کنید). برای راه‌اندازی مجدد ماشین مجازی/رایانه روی Reboot کلیک کنید. اکنون می‌توانید تصویر DVD را از منوی ویرچوآل‌باکس حذف کنید. برای اینکار از منوی کشویی بالای صفحه Devices ➤Optical Drives ➤ Remove disk from the VirtualBox را انتخاب کنید.

شکل ‏1‑24: راه‌اندازی مجدد اوبونتو

پس از راه‌اندازی مجدد، دسکتاپ اوبونتوی شکل 1-25 را مشاهده خواهید کرد.

شکل ‏1‑25: دسکتاپ اوبونتو

تبریک می‌گویم. شما موفق شدید اوبونتو را روی ویرچوآل‌باکس نصب کنید. اگر قصد دارید آن را روی یک رایانه واقعی نصب کنید، رعایت موارد زیر برای بوت کردن اوبونتو بر روی یک رایانه واقعی ضروری است.